AHA Vyškov

Jiří Hajzler - Oznámení

Hostili jsme opravdový výkvět české atletiky

Bezmála roční přípravy, páteční kulturní předprogram a sobotní nabitý atletický program na vyzdobeném stadionu, setkání s osobnostmi při dešti i sluníčku, Atletika pro děti a korunovace staronových Mistrů ČR - to byly průvodní znaky Svátku atletiky ve Vyškově. Výsledky jsou uvedeny v příloze.

Byl to opravdový svátek atletiky ve Vyškově

Atletický stadion ve Vyškově hostil nejlepší české atlety v dresech svých klubových týmů posilněné o mnohé skvělé zahraniční závodníky. Rekordní výkony dosažené na vyškovském stadionu mají vesměs nové nositele. K vidění byla jak skvělá atletika, tak taktické manévry týmů usilujících o tituly Mistrů ČR zaručujících start v poháru Mistrů v příštím roce.

Tajenka očekávaného souboje mužů mezi Duklou Praha a AK Kroměříž vnesl do celého atletického klání spoustu nezvyklých situací, např. výškař Jaroslav Bába bojoval i v soutěži trojskokanů, skvělý půlkař Jakub Holuša okusil tratě 1500 i 3000m.  Podobné situace byli i v soutěži žen, tyčkařka Jiřina Ptáčníková předvedla své schopnosti i v soutěži dálkařek, vynikající slovenská půlkařka Lucia Klocová slavila vítězství na patnáctistovce. Diváci měli možnost vše sledovat na velkoplošné obrazovce, komfort jejich návštěvy slavnostně vyzdobeného vyškovského stadionu narušoval z počátku programu pouze déšť a poměrně chladné počasí.

Celý program se nesl v souladu sloganu zvoleného pro toto klání pořadateli „Svátek atletiky ve Vyškově“. Přítomnost mnohých celebrit české atletiky jen umocňoval ráz celého programu o to víc, že jen řada zájemců o podpis při autogramiádě Jarmily Kratochvílové, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho na ploše stadionu nebrala konce. O vítězné oštěpaře Vítězslava Veselého (79,81 m) a Jakuba Vadlejcha  se staral jejich trenér slavný Jan Železný. Další mistryně světa Šárka Kašpárková byla ambasadorskou doprovodných soutěží Atletika pro děti, projektu Českého atletického svazu.

Hned v úvodních disciplínách programu se představil divákům jasným vítězstvím překážkář pražského Olympu Petr Svoboda (110 m př. 13,57 s.), tento výkon byl nakonec ohodnocen jako nejlepší výkon mistrovství. Velice těžko se bude půlkařům překonávat nový rekord stadionu v podání černého Jimmyho Adara, závodícího za AK Kroměříž - čas 1:46,88 min. je špičkový. Vyrovnaný závod byl k vidění na stovce mužů, nejvíce bodů pro své družstvo nakonec získal vítězný Jiří Vojtík z pražského Olympu v čase 10,77 s. Kateřina Čechová se radovala z vítězství v ženském sprintu (11,79 s.), Jiřina Ptáčníková zdolala v tyči 4,35 m. Lenka Masná zvítězila na osmistovce žen (2:05,41 min.), diskařka Věra Cechlová předvedla v disku vítězných 59,72 m. Vynikající Denisa Rosolová zvítězila na dvoustovce (zdolala Katěřinu Čechovou i Zuzanu Hejnovou), avšak na čtvrtce závěr vypustila takovým způsobem, že ji porazila klubová kolegyně Jitka Bartoníčková.

Nejen stadion byl nazdoben, krásné prostředí bylo vytvořeno i pro závody Atletiky pro děti na zeleném prostranství kolem stadionu. Bohužel úvodní sprcha přinutila organizátory přesunout tyto soutěže na betonovou plochu pod střechu zimního stadionu. To však nezabránilo velkému počtu dětí absolvovat 8 atletických disciplín dětského víceboje a těšit se na vyhlášení na ploše stadionu a to nebylo vše, celkem 7 dětských štafet se představilo na stadionu ve štafetách 8x100m.

Prezentace partnerů probíhala současně s hlavním programem, diváci měli možnost kromě jiného navštívit stánek Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, kde probíhalo měření krevního tlaku s prezentací produktů VZP ČR.

Páteční kulturní předprogram v prostorách Besedního domu jen dokreslil slavnostní ráz víkendového Svátku atletiky ve Vyškově. Zde vyškovští atleti poděkovali všem, kteří svojí důvěrou drží pomyslný prapor vyškovské atletiky nad vodou. Hosty večera byli trojnásobný mistr světa a bývalý světový rekordman Tomáš Dvořák a olympijský vítěz a světový rekordman Roman Šebrle. I jim patří poděkování za vstřícnost a pokoru, se kterou ve Vyškově vystupovali a reprezentovali nejen sebe ale i celou vrcholnou českou atletiku.

A jak souboj o Mistry ČR ve Vyškově dopadl?