AHA Vyškov

Jiří Hajzler - AHA Noviny

Pozdrav ze soustředění v Tatrách

Podzimní atletické soustředění v Tatrách začalo. Dvě cestovatelské skupiny se sešly na místě téměř ve shodný čas. Počasí, které se hned tak nevidí, přilákalo na nedělní horský výšlap tisíce návštěvníků - bylo plno až přeplno. Nicméně ubytování proběhlo v pořádku a následoval odpolední klid..., skupina staršáků jej proměnila ve výšlap na Popradské pleso a skupina mladšáků v procházku kolem Štrbského plesa. Soustředění začalo, večeře proběhla ke spokojenosti strávníků a večerní klání v tělocvičně bylo nadmíru svižné - basket a fotbal byl na pořadu nedělního večera.


Druhý den:
Ranní rozcvička proběhla způsobem, který může být pro atlety typický, nicméně obvyklý zrovna nebývá - klus kolem Štrbského plesa přišel vhod, rozcvička k tomu a hned byla chuť na vydatnou snídani. 
Po odpočinku jsme volili výstup na Predné Solisko, vděčná trasa je docela namáhavá, tentokrát letní počasí výstupu bezesporu přálo, avšak sil rapidně ubývalo, což potvrzoval nezvyklý počet odpočívajících turistů na trase. Na vrcholu bylo překrásně a tak jsme s překvapením zjistili, že máme co dělat, abychom oběd ještě stihli v časovém limitu. Podařilo se, motivace k sešupu dolů byla přeci jen veliká...
Odpolední odpočinek se nesl v nákupu zásob sladkostí na zítřejší plán celodenní tůry. Dnes nám sladkosti při výstupu na Predné Solisko docela pomohly... Sil opravdu jaksi rychle ubývalo, možná nezvykle teplým počasím...
Odpolední fáze započala celotýdenní soutěž VYTA18, dvoučlenná družstva se činila zejména v dovednostních, atleticky laděných disciplínách.
Večerní tělocvična se opět nesla v souboji s basketbalovým a posléze fotbalovým míčem, vítaným zpestřením byl hostující spoluhráč - náš slavný atlet, reprezentant a olympionik (7. místo na posledních OH).
Je večer, léčíme bolístky a chystáme se na zítřejší den.

Den třetí:
Ranní budíček s přímým nástupem na snídani signalizoval, že záměr AHAteamu- učinit prvovýstup na Rysy je "na spadnutí". Vyrazili jsme kolem 8:30 hod., což byl docela pozdní čas, oproti plánu. Přeci jen, přípravy byly odpovědné a tudíž dlouhé. Pustili jsme se do tůry, která tentokrát měla podmínky snad nejlepší, jaké může mít, sluníčko na nás svítilo a my uháněli vzhůru. První cílová meta Chata pod Rysmi byla splněna celým teamem, což je ten největší úspěch dnešního dne. Nezbytné posilnění a oddech s focením, byl "startem" pro "finále", tj. závěrečný výstup na samotné Rysy. Podařilo se - Rysi a Rysášci na Rysech! Mise splněna, i na řízek zde došlo, vždyť si jej sem každý vlastnonožně vynesl. Rozjímání na vrcholu, kam i dnes mířili spousty turistů. Následoval sestup, když jsme vše stihli za světla a v poklidu. Jsme za to moc rádi. Teď probíhá zasloužená večeře a regenerace ve wellnes. 


Den čtvrtý:
Středa byla vyhrazena atletickému kondičnímu tréninku. Počasí, stále nádherné, již zpestřovaly mráčky na obloze. Rozcvička, dvojfázový trénink a soutěže družstev jsme opět ukončili hrou v tělocvičně, která měla spád i hezké akce. Nabírali jsme též tolik potřebné síly s tím, že ráno bychom se měli rozhodnout, kam naše kroky budou směřovat ve čtvrtek.

Den pátý:
Bez rozcvičky. Znamená to tedy, že opět byl na pořadu dne pořádný výšlap. Bystrá lávka = cíl dnešního dne. Dvě výkonnostní skupiny se sešly těsně po překonání doslova zlomového momentu dnešní výpravy. Všichni členové výpravy zdolali jednu z nejpěknějších tras, což je bezesporu úspěchem. Krásné fotky signalizují i to, že počasí nám i dnes přálo. Jen oběd jsme měli s malým napomenutím, jelikož jsme přišli na knop, nicméně co se týče jídla, nemůžeme mít snad žádných připomínek. Naopak. Odpolední tréninková fáze naplnila další díl týmové soutěže, odrazy na to a vše končilo v tělocvičně. Je hezké, když se na jednom místě sejde tolik lidí stejného zájmu, tím je získat všeobecnou kondiční průpravu jako základ následného atletického tréninku. Zítra nás snad čeká jeden z vrcholů tréninkového kempu.

Den šestý:
Rozcvička při krásném počasí se nesla v obhlídce testovací trati, která spočívá ve zdolání "mostíka", dokonce klubové tabulky již zde mají svoji historii. Snídaně a šlo se na to. Po důkladném rozcvičení se v půlminutových intervalech vydávali jednotliví frekventanti AHAsoustředění vzhůru na nejvyšší místo středního můstku. Počasí přálo a moment překvapení (obvykle se tento můstek běhá v předposlední den soustředění) způsobily, že těchto ideálních podmínek využili atleti a atletky k opravdu "historickým" časům, dokonce dosavadní "traťák" byl hned ve dvou případech překonán. 
Oběd a čas osobního volna přišel vhod. Odpolední fáze se nesla ve znamení tempového běhu kolem Štrbského plesa a vše vyvrcholilo večerní tělocvičnou. Pozdně večerní takticko-metodická schůzka způsobila absenci řádků - pozdravu z Tater.

Den sedmý:
Rozcvička, snídaně a odchod na Hincovo pleso, když jako předvoj byla čtverka statečných, kteří se rozhodli zdolat Koprovský štít. Časově to bylo velice vypjaté, poněvadž oběd se vydává do 14 hod. ... Nakonec tento moment se ukázal jako vynikající motivační prvek, protože návrat byl těsný, avšak pocit vynikající, jelikož se podařilo zdolat oba dva cíle dnešního dne.
Odpolední fáze se odehrála na mostíku, čtverka běžců se vydala na výklus k Jámskému plesu. V tělocvičně tentokrát nebylo narváno, protože únava a dlouhý výklus způsobily své...
Soustředění pomalu končí a zítra je čas balení a odjezdu. Zbývá také vyhlásit soutěž družstev, kde byly výkony úchvatné a ocenění, byť symbolické, by mělo být zasloužené. 

Den osmý:
Ranní rozcvička předznamenala snídani a opravdu náročné balení. Podařilo se. Opět dvě části výpravy se daly do pohybu směrem k domovu. Těsně před odjezdem jsme stihli vyhlásit soutěž družstev, kde byly k vidění velice pěkné výkony v nestandartních disciplínách. V 18:00 hod. by měli být všichni účastníci podzimního soustředění již doma.

Poděkování patří všem, kteří se na zdárném průběhu soustředění podíleli. Velice pohostinné prostředí nám připravili na Hotelu FIS, v tamních bungalovech jsou atleti opravdu spokojeni. Jídlo bez připomínek. Velké poděkování zaslouží též vedoucí trenérka Sps atletika při Atletickém klubu AHA Vyškov, Magda Hajzlerová, která tohle soustředění dlouhodobě organizačně připravovala. Atletům přejeme hodně zdaru při jejich sportovním zápolení.