Jiří Hajzler -

Družstva jsou kořením atletiky.


snažíme se o to i v AHA Vyškov.
Družstvo mladších žáků AHA Vyškov Vicemistry Moravy a Slezska pro rok 2017.


Soutěže atletických družstev tvoří základ pyramidy, na které staví česká atletika. I v bohaté historii vyškovské atletiky můžeme listovat vším, co tyto dlouhodobé soutěže nabízí - od základních utkání na okresní úrovni až po mezinárodní utkání a Mistrovství ČR družstev, které jsme ve Vyškově hostili v roce 2010.


Atletický klub AHA Vyškov, z. s. i v roce 2017 měl v soutěžích družstev celkem 5 mančaftů, když nejdelší a nejúspěšnější cestu absolvovali mladší žáci, kteří se stali Vicemistry Moravy a Slezska.


Družstvo mladších žáků - Rysáčci (kapitán Mario Hajzler), Mistři Jihomoravského kraje a Vicemistři Moravy a Slezska

Družstvo mladších žákyň – Rysáčkyně (kapitánka Pavlína Čamlíková), 2. místo Krajského přeboru, skupina C

 

Obě družstva zahájila svoji pouť v okresním kole krajského přeboru, když jen vítězné družstvo se probojovalo na Mistrovství Jihomoravského kraje. Tohle se ve dvoukolové soutěži podařilo družstvu mladších žáků AHA Vyškov, jejich klubové parťačky skončily druhé. Družstvo mladších žáků AHA Vyškov se tedy prezentovalo ve Znojmě, kde pod umělým osvětlením zrekonstruovaného znojemského stadionu slavilo vítězství a stali se tak jihomoravskými šampiony! Tohle vítězství bylo fantastické a dalo se očekávat, že i mise na vítkovickém atletickém super stánku mohou kluci bojovat v popředí klasifikace družstev, která vzešla z dalších moravskoslezských krajů. Tajné přání se stalo skutkem, v konkurenci moravskoslezských velkoklubů vybojovali hoši z AHA Vyškov titul Vicemistrů Moravy a Slezska pro rok 2017. Úspěch, který, jak se říká, vskutku až čas ocení… Družstvo mladých atletů, které však oplývalo zkušenostmi, vždyť mnozí z těchto kluků jsou v atletice již delší dobu.  Kolem kapitána Maria Hajzlera a jeho zástupce Jindry Osolsobě vynikli zejména Daniel Gryc, Jan Jakub Čáp, Adam Kuchtíček, Kryštof Vintera či Tomáš Pleva. Soupisku družstva chlapců tvořilo 23 atletů – všichni bodovali, což je vždy základem úspěchu. U družstva dívek vyhrála grand prix Hana Blažková.

 

Družstvo starších žákyň – Rysačky (kapitánka Kateřina Čamlíková), 3. místo na Přeborech Jihomoravského kraje, 7. místo na Mistrovství Moravy a Slezska

Družstvo starších žáků – Rysi (kapitán Pavel Lenomar), 3. místo na Přeborech Jihomoravského kraje, 8. místo na Mistrovství Moravy a Slezska

 

Jihomoravská atletika má svá specifika, každopádně je silná a již samotné umístění mezi první trojicí, zaručující postup na Mistrovství Moravy a Slezska, je úspěchem, který katapultuje generaci těchto atletů mezi ty, na které se dlouho vzpomíná. Dramatický jihomoravský trojkolový „rozstřel“ byl nakonec vstřícný k oběma družstvům AHA Vyškov, jak družstvo chlapců, tak družstvo děvčat, se mohli v Břeclavi po 3. kole radovat z postupu mezi moravskoslezský výkvět, a to z bronzových příček jihomoravského mistrovství, do Šumperka. Pěkné kolektivní dílo mělo punc jedinečnosti v tom směru, že vyškovské AHA mělo jako jediný jihomoravský klub mezi postupujícími jak družstvo chlapců, tak družstvo dívek. Velké zadostiučinění pro družstva, která stavěla především na kolektivním duchu a nasazení všech, kteří měli na sobě dresy AHA Vyškov. Skvělý výsledek, který byl poukazem ke startu v bráně Jeseníků, v Šumperku. Zde jsme loni slavili skvělou „bramborovou“ medaili, která však zaručovala klukům postup na Mistrovství ČR. Tentokrát byl boj o první čtyři pozice již nad síly obou vyškovských družstev, nicméně 7. (dívky) resp. 8. místo (chlapci) byla umístění rovnající se skvělé tečce za soutěžemi družstev v roce 2017. Vedle kapitánky Katky Čamlíkové a její zástupkyně Kristýny Šťastné vévodily tabulce získaných bodů pro družstvo Anna Kalincová, Žaneta Slunská a třetí Iva Janásová. U kluků kapitán Pavel Lenomar splnil beze zbytku svoji funkci, skvěle nápomocni mu byli především Marek Paralič, Adam Kaplánek, Filip Misař či skvělý Jakub Derka.

 

Družstvo dorostenců – Rysí smečka (kapitán Jiří Osolsobě), 4. místo na Mistrovství Moravy a Slezska družstev dorostenců.


Družstvo dorostenců bylo do soutěže Mistrovství Moravy a Slezska 2017 postaveno „za odměnu“ skvělému výsledku, které tohle družstvo - co by starší žáci, dosáhli v loňském roce, kdy skončili na Mistrovství ČR na 8. místě. Určité ambice měl tento tým i v tomto roce, vždyť atleti ročníků 2000 a 2001 dosáhli výsledku, který je prakticky ve vyškovských poměrech neopakovatelný. První kolo soutěže bylo skvělé, skalp vítkovických dorostenců opět neopakovatelný…, a to doslova, protože v dalších dvou kolech soutěže se pořadí v boji o medailové (i postupové) příčky obrátil v neprospěch vyškovského týmu. Zranění opor a ve finále opět „skvělá výpomoc posil“ byly důvody, proč tajné postupové ambice nebyly naplněny. Nicméně družstvo kolem kapitána Jirky Osolsobě a jeho zástupce Sebastiana Hajzlera mělo vynikající výkonnost i v tomto roce a bramborová příčka v Mistrovství Moravy a Slezska není vůbec k zahození. K výrazným oporám družstva dále patřili především Marek Kalous, Jakub Jeřábek či Marek Effenberger.

Výsledky družstev jsou obrazem síly kolektivu a výsledkem komplexnosti tréninkové práce klubu, práce všech kmenových a spolupracujících trenérů. Rozsah disciplín má královna sportu atletika veliký a tréninkové možnosti nejsou vždy ideální. Především zimní období je veliký problém, zejména pro trénink disciplín skoků. Každopádně skvělé výsledky družstev dětí a mládežníků jsou příslibem např. i pro družstva dospělých – mužů a žen, které by měl Atletický klub AHA Vyškov, z. s. v příštím roce po roční pauze opět postavit.


Tabulkový přehled umístění družstev AHA Vyškov v roce 2017 najdete v příloze.
Soubor ke stažení zde